30 C
Kopychyntsi
сьогодні 19.11.2024
Архів новин 2006-2018ІсторіяКозацьке бароко в Копичинцях

Козацьке бароко в Копичинцях

-

 

Густий сосновий запах огорнув мене біля відреставрованої церкви Воздвиження Чесного Хреста, що в Копичинцях. «Це запах нового гонтя», — пояснив настоятель храму, доктор богословських наук, отець Руслан Корнят. І звернув мою увагу на невеличкі дерев’яні бруски-лусочки, які у величезній кількості творять покрівлю. Автентичне гонтя, розповів, — це робота карпатського майстра, який вручну витесував кожну планку. Відреставрований дах спочатку покрили природним барвником, а потім — парафіном із нафтою. Така жирна суміш забезпечує стікання води.

Я продовжую розглядати цю архітектурно незвичну для мене будівлю. Вона повністю дерев’яна, на низькому кам’яному фундаменті, тризрубова, одноверхна. Донедавна, як пояснив священик, вона ще була повністю оббита бляхою. Недалеко від церкви — дерев’яна дзвіниця. Отець Руслан припускає, що це друга, зведена на місці старої, правдоподібно збудованої в 17 столітті.

Парафія налічує трохи більше ста дворів і належить до Української греко-католицької церкви. Саме завдяки згуртованості вірян вдалось зробити таку масштабну реконструкцію зовні та провести чимало робіт всередині храму. Парафіяни безплатно працювали, давали пожертви, а також звертались до місцевих підприємців.

Отець Руслан запрошує зайти всередину. Церковця невелика, не дивно, що не всі віряни у ній вміщалися. Тому й залишились ще віддавна лавки знадвору, навколо храму. Саме там, під широким піддашшям, як описував дослідник Копичинеччини Дем’ян Елиїв, «дрімали» ті, хто запізнився чи прийшов іздалеку.

— Церква має давню і багату на події історію, — продовжує історичний екскурс настоятель. — Збудована у 1630 році фундатором Мартином Лудецьким, який на той час був володарем північної частини Копичинців, званої «Гетьманщиною», а нині — «Кутцем». Іншими відомостями поки що не володіємо, але продовжуємо пошуки. За переказами, деревину для церкви брали з дубового лісу, а згодом храм нібито був оточений цвинтарем. Усе може бути, бо під час ремонту у 1860 році в долівці церкви було знайдено кам’яну надгробну плиту. Напис на ній — «Теклі Кульчицькій, попаді» — звертає до думки, що вона могла бути похованою на території храму.

Церква Воздвиження Чесного Хреста сьогодні та у 1960-их роках.

Отець інтригує і далі, розповідаючи про схожий випадок, що мав місце уже в кінці 1980-их. Під час бетонування підлоги в дияконських дверях робітники натрапили на людські кістки. Ймовірно, припускає настоятель, це останки козаків, бо біля них були шаблі. Але майстри побоялися що-небудь діставати з-під землі, там же й залишили. Хтозна, може ще якісь поховання є під фундаментом?

…А я продовжую роздивлятись інтер’єр церкви. У вічі впадає багато старих ікон, а один образ, на якому зображена Пресвята Родина, — музичний. Із циклу Хресної дороги збереглось лише дві ікони, куплені на пожертви парафіян Копичинців та навколишніх сіл ще після війни. В 1961 році церкву було закрито радянською владою.

— Останню літургію тоді відправив отець Павло Куманяк, — розповідає далі настоятель. — А через кілька років зачинений храм пограбували. Було частково знищено іконостас, забрано ікони… Немає багатьох цінних речей, зокрема старого Євангелія. Дзвони були заховані місцевими жителями, але й донині невідомо, де вони. Також є факти, що у 1940-их дзвони були забрані німцями. Однак, за моїми спостереженнями, вони не є аж такими давніми. Із записів Дем’яна Елиїва дізналися про те, що перше пограбування храму сталось у 1829 році.

Мою увагу привертає новий нижній ярус іконостасу. «Він виготовлений цьогоріч, — коментує о. Руслан Корнят. — Попередній було втрачено. Як описує історик Елиїв, у 1863-му цей ярус усунули для збільшення площі церкви. Бо ж за Польщі пани зі своїми дітьми на літургії стояли аж у святилищі, а не з простими людьми. Тому потребували більше місця. А ось верхній ярус іконостасу є частиною оригінального. Стиль відповідає козацькому бароко. Храм також збудований у цьому стилі. Але, будемо відверті, зводився він не професіоналами, а людьми з народу. Тому й відчувається його народність, простота стилю. В цьому теж полягає його автентика…»

Багато ще таємниць таїть у собі цей храм. Таємниць, які можуть належати тільки справжній твердині духу. Але вони неодмінно відкриються прийдешнім поколінням.

Вікторія МАНЬОВСЬКА, газета "Вільне життя"

На фото авторки та з архіву о. Руслана Корнята: церква Воздвиження Чесного Хреста сьогодні та у 1960-их роках

Вікторія МАНЬОВСЬКА, Вільне життя
Вікторія МАНЬОВСЬКА, Вільне життяhttps://dyoma.pp.ua
Засновник та адміністратор сайту Копичинці та околиці. Люблю своє рідне місто, хоча живу і працюю вже багато років у Києві. У вільний час подорожую та люблю читати книги

НАЙПОПУЛЯРНІШЕ

День спорту у Гадинківцях...

29 червня на стадіоні села Гадинківці відбулось футбольне тренування та конкурси для дітей із сіл Гадинківці та Оришківці. Захід проводив капітан ФК ...

СВЯТКУВАННЯ ДНЯ СЕЛА ОРИШ...

30 серпня відбулося святкування Дня села Оришківці!

«Запобігти. Врятувати. До...

Починаючи з 2004 року, Державною службою України з надзвичайних ситуацій проводиться громадська акція “Запобігти. Врятувати. Допомогти”, головним зав...