30 C
Kopychyntsi
сьогодні 04.07.2025
Архів новин 2006-2018ІсторіяЧалий, який лікував пораненого бандерівця

Чалий, який лікував пораненого бандерівця

-

Марія Вівчарик, у дівоцтві Ластівка, родом з села Кривеньке, що в Чортківському районі Тернопільської області. Хоча у 1925 році, коли вона народилася, то був повіт Копичинецький.

Марія Вівчарик була донькою січового стрільця. Тому, напевне, і стала справжньою патріоткою України. Ця любов до рідної землі і привела її в ОУН, членом якої вона стала 22 грудня 1941 року. Згодом, вона була навіть станичною в рідному селі. Пані Марія доглядала поранених бійців УПА, організовувала збирання для них продуктів, медикаментів, лікарських трав. Не раз лише диво рятувало її від німецької кулі. У її хаті зупинялися майже всі районові, надрайонові і повітові провідники ОУН-УПА, зокрема „Казка”, „Лет”, „Мрія”, „Домовина”… У ній лікувався від ран провідник „Чумак”.

Саме з його перебуванням пов’язаний цікавий спогад Марії Вівчарик.

– Наша хата була майже в центрі села на головній вулиці, але з іншого боку двір впирався у сільський цвинтар, – розповідає пані Марія. – Тому до нас і було найзручніше доставляти поранених. Адже зарослий деревами цвинтар виходив на дорогу за селом. Уночі звідти можна було пройти непоміченим. А конспірація була життєво необхідною. Адже через дорогу жили відомі в селі злодії і перевертні, які отримали зневажливе прізвисько Хохри.

– Чумака привезли у вересні 1944 року, – згадує старенька. – Стан його був досить важкий. Довелося їхати за хірургом у Копичинці. На той час це містечко вже звільнили від німців радянські війська. Тож і хірург був з великої України, як ми тоді казали. Пам’ятаю, що мене дуже вразило: як це так, хірург приїхав від совєтів і лікує бандерівця?! Я розуміла, що він дуже ризикує, а тому пройнялася до нього глибокою повагою. Він був для мене наочним прикладом того, що ми, українці, єдині, де б не жили. Згодом і мене в тюрмі у Чорткові після катувань врятувала лікар з Одеси… Її прізвища я не знаю, а прізвище лікаря, який лікував Чумака, було Чалий. Пам’ятаю, що хотіла його пригостити, але він відмовився, сказав, що дуже поспішає. І справді, якби тільки виявилося, куди і навіщо він поїхав, не минути б йому арешту і заслання у Сибір. Тож наші хлопці швиденько вивели його заднім ходом, провели через кладовище і доставили до Копичинців.

Пройшли роки і Марія Вівчарик дізналася про українського ученого в галузі медичної та біологічної фізики, академіка Олександра Чалого. По телевізору вона не раз бачила Надзвичайного і Повноважного посла України, посла України у Сполучених Штатах Америки Валерія Чалого, і їй дуже цікаво, чи не є вони родичами того відважного лікаря Чалого, який лікував пораненого бандерівця на Тернопільщині у вересні 1944 року…

Джерело: http://nazarviv.blogspot.com/2016/12/blog-post_20.html

Тарас Демчук
Тарас Демчукhttps://dyoma.pp.ua
Засновник та адміністратор сайту Копичинці та околиці. Люблю своє рідне місто, хоча живу і працюю вже багато років у Києві. У вільний час подорожую та люблю читати книги

НАЙПОПУЛЯРНІШЕ

День спорту у Гадинківцях...

29 червня на стадіоні села Гадинківці відбулось футбольне тренування та конкурси для дітей із сіл Гадинківці та Оришківці. Захід проводив капітан ФК ...

Професійний цілодобовий д...

Територіальний центр соціального обслуговування надає послуги людям, що потребують сторонньої допомоги (літнім людям та особам з інвалідністю). Ми по...

Копичинецька ОТГ через 10...

Найвища точка громади сягає 400 метрів. Найнижча - 280 метрів.