30 C
Kopychyntsi
сьогодні 18.05.2024
Архів новин 2006-2018ІншеКоролівство здорових людей

Королівство здорових людей

-

Тронний зал королівського замку. Східці, переходи. На стінах мисливські трофеї, зброя, портрети королівський пращурів.

Під звуки полонезу Огінського король і челядь танцюють. Пари рухаються з гідністю, але дещо мляво, ніби фігурки старовинного годинника.

Закінчується танець, входить принцеса. У правій руці у неї — запалена сигарета.

Принцеса. Доброго ранку, ваша величність!

Король. Доброго ранку. З якої ноги ви сьогодні встали? Роздивлятимемось

женихів, чи відмовимо не дивлячись. Принцеса. Відмовимо не дивлячись.

Принцеса сіла і покликала до себе слугу. Показала на стаканчик. Слуга налив її вина.

До короля, який тим часом вмостився на троні, звертається Міністр спокою.

Міністр спокою. Дозвольте доповісти, ваша величність. Король. Дозволяю.

Міністр спокою. У державі творяться жахливі речі. Злісні вороги суспільства захопили Ваших підданих і безжально знущаються над ними. Ходять чутки, що вони вже дуже близько підібратись і до Вашого палацу. А може, (дивиться на Принцесу) вони вже тут! Король. Це нечувано! Це жахливо! Хто вони? Якийсь іноземний король хоче захопити моє царство? Говори! Міністр спокою. Не хвилюйтесь, ваша величність! Ці вороги – Алкоголь і Сигарета. Король. Ти Міністр спокою чи Придворний блазень? Це ти так мене розсмішити хотів?! Та за такі жарти, я накажу відрубати тобі голову! «Вороги», «захопили»! Я аж хвилюватися почав.

Міністр спокою. Не гнівайтесь, ваша величносте! На жаль, це зовсім не жарти! Ці «вороги» справді підкорили ваших підданих.

Король. Ну й що ж? Нехай собі курять, п’ють. Мені байдуже! Я й сам часом люблю це робити.

Міністр спокою. Ви навіть не уявляєте, яку шкоду робити цим своєму здоров’ю.

Король. Шкоду? Яку шкоду?! Придворного лікаря мені! Негайно!

(Приходить придворний лікар, кланяється перед королем).

Лікар. Добрий день, ваша світлосте!

Король. Та добрий, добрий! Ти давай розкажи мені, чого оце курити і спиртні напої пити шкідливо.

Лікар. Коли людина курить і затягується ароматним димом, то не замислюється, звичайно, про те, що викликає в організмі кожна подібна затяжка. Першим у контакт із сигаретним димом вступає рот і носоглотка. Температура сигаретного диму – біля 55- 60° С. зазвичай дію на організм першим починає тепло. Коли згодом курець вдихає повітря, температура якого на 40°С нижче температури диму, ця зміна відбивається на стані зубної емалі.

Температура диму здійснює шкідливий вплив на слизові оболонки рота і носоглотки. їх капіляри розширюються, слизова оболонка піддається подразненню.

Надзвичайно шкідливий вплив тютюну на кровоносну систему. Нікотин викликає спазм, та звуження судин. Часто наслідком довготривалого паління стає стенокардія – періодичні спазми судин серця. Можливі також хвороби шлунку та дванадцятипалої кишки. Порушення кровообігу у курців можуть привести до ампутації ніг.

Король. Досить! Я все зрозумів. Це жахливо. (Звертається до Принцеси). Ваша високосте! Благаю вас, викиньте з ваших чарівних ручок цю страшну сигарету!

Принцеса. Нічого мені не станеться це все – пусті балачки. Не буду я нічого викидати! Лікар. Ваша високосте (до принцеси), дозвольте звернутися! Принцеса. Дозволяю.

Лікар. У дівчат, які курять, значно погіршується зовнішній вигляд, жовтіє шкіра обличчя і пальців рук, жовтіють зуби, голос робиться хриплим, неприємним, а неприємний запах тютюну при подисі аж ніяк не приваблює осіб протилежної статі. Є реальна загроза, що дівчина, яка палить не зможе завагітніти, а якщо й завагітніє, то невідомо чи зможе вона народити цю дитину здоровою. Хіба ж ви не хочете подарувати своєму батькові наслідника? Принцеса погасила сигарету. Король. Невже і алкоголь шкодить здоров’ю. Лікар. Алкоголь не лише затьмарює розум, але й убиває: у нашому царстві щорічно сотні людей помирають через алкогольне отруєння. Внаслідок вживання алкоголю:

уповільнюється реакція на зовнішній подразник; – послаблюється координація; – знижується здатність ясно мислити; – відсутній самоконтроль; – погіршується пам’ять; – подвоюється в очах; – блювота;
затьмарюється свідомість. Король. Негайно! Негайно сюди їх! Негайно привести до мене ворогів суспільства! Це нечувано! Чому ніхто не казав мені цього раніше? Ви хочете, щоб я всім відрубав голови! Це нечувано! Королівський вартовий. Привели Сигарету і Алкоголь. Король. Ввести затриманих!
Двоє королівських слуг ввели у тронну кімнату Сигарету та Алкоголь, руки яких зв’язані за спиною. Неохайні, в подертому брудному ганчір’ї вони, не вклонившись, стали перед королем.

Король. О, Боже, який сморід. Що за жах! (Бере парфуми і кропить кімнату).

Дізнався я, що ви, «панове» у моєму королівстві сієте аморальність та розпусту, приносите шкоду тілу, розрушаєте розум і затуплюєте мій народ. Сигарета. Ні, зовсім ні! Алкоголь. Це наклепи, панове! Король. То все не згоджуєтеся зі мною, з вашим королем. Та я просто зараз накажу вас стратити. Сигарета. Це порушення наших конституційних прав. Я протестую! Король. Прав? Яких ще прав? Юриста мені негайно! Входить юрист, кланяється перед королем. Король. Ось чую я, ці розбишаки говорять про якійсь права. Які права можуть бути у ворогів народу. Юрист. Вони мають право на адвоката. Алкоголь. Так, адвоката нам! Ми маємо право! Король. А, захотіли. Якщо вам треба адвоката, то знайдіть собі. Сигарета. І знайдемо. (перешіптується з Алкоголем) Алкоголь. За адвоката ми беремо Іванка…Дурачка. Він вже давно

товаришує з нами. Він без нас і дня не проживе. Сигарета. Так-так.

Король (до Алкоголю). А де його шукати.

Алкоголь. Та у корчмі сидить. Вже другий тиждень звідти не виходить. Король. А як він виглядає?

Сигарета. Такий синенький…із червоним носом. Король (до слуги). Чого стоїш? Послати за Іванком!

Міністр спокою. Ми будемо судити їх? Тоді дозвольте мені бути прокурором! Король. Дозволяю.

А наш Юрист нехай буде суддею, бо в цій справі досвіду не маю. Юрист. Воля ваша, ваша світлосте. (Вклоняється перед королем)

(У цей час до королівських покоїв вводять Іванка Дурника). Король, (до Іванка). У нас тут суд над цими двома (показує на Алкоголь і Сигарету). Ти знаєш їх? Іван. Так, ваша світлосте! Це мої друзі. А за що їх судять? Міністр спокою. За антидержавні вчинки. Іван. Та які там «антидержавні вчинки». Вони нічого поганого не роблять. Вони хороші… Король. Цить! Будеш їхнім адвокатом. Іван. Але ж я… Король. Не обговорюється! Іван. Слухаюсь і корюся, ваша величносте! Король. Вам слово шановний Юристе. Юрист. Всім стати! Суд іде!

Суддя. Сьогодні ми зібрались тут, щоб вчинити справедливий суд над злісними ворогами суспільства – Алкоголем і Сигаретою. Вони звинувачуються у злочинній діяльності, яка полягає у викраденні здоров’я та життя у мешканців нашого царства. Слово передається пану Прокурору.

Прокурор. Кожного року в нашому царстві мільйони людей хворіють та вмирають через паління. Та, не зважаючи на це, одночасно інші мільйони починають палити. Вживання алкоголю також не лише затьмарює розум, але й убиває. Тисячі людей щорічно помирають виключно через алкогольне отруєння.

Адвокат. Заперечую, ваша честь! Щоб померти через алкогольне отруєння,

треба випити дуже-дуже багато спиртних напитків. Прокурор. Думка, що для смерті людини потрібна дуже велика кількість алкоголю, є помилковою. Цілком достатньо дози, яку не витримає серце, або з якою не справиться серце. Суддя, (до адвоката). Слово надається захисту. Адвокат мовчки чухає чоло. Суддя. Якщо адвокату нічого сказати, то до слова запрошується свідок.

Розкажіть, як до нас потрапив тютюн. Історик. Тютюн походить з Америки. Історія привчання європейців до куріння почалась так:

12 червня 1042 року матрос Родриго Триана з корабля «Пінта» знаменитої флотилії капітана Христофора Колумба закричав: «Попереду земля». Пролунав гарматний салют. На кораблях опустили паруси і вони висадились на побережжю Куби. Місцеві жителі зустрічали прибулих з травою, яку використовували для куріння, і називали її «сигаро». Дим цієї трави, по образному вислову Колумба, вони «пили». При курінні «кожен робив три-чотири затяжки, випускаючи дим через ніздрі». Матроси навчилися курити від місцевих жителів. Насіння тютюну було завезено в Іспанію, а потім морськими і караванними шляхами були доставлені практично у всі кутки земної кулі. Прокурор. Що ж сприяло такому швидкому розповсюдженню і засвоєнню тютюну серед населення? Історик. Швидкому розповсюдженню тютюну сприяло, звичайно, дивовижна його здатність – привичний потяг до куріння, з котрим було дуже важко боротися людині. Тепер ми знаємо про наркотичні якості нікотину, але у ті далекі часи тютюну приписували незвичайні якості. Наприклад вважали, що тютюн цілющий, його дим відлякує хвороби і злих духів. Також вважали стимулюючим і заспокоюючим засобом. Тютюнове листя використовували, як лікарський засіб. Адвокат. Ось бачите, як лікарський засіб використовували, а ви чогось тут проблему робити. Історик. Куріння тютюну, а також застосування його в якості лікарства часто викликало тяжке отруєння, яке нерідко закінчувалось смертю. Це примушувало правління різних країн вести боротьбу з курінням. Застосовували різноманітні накази, в деяких країнах навіть досить жорсткі. Наприклад у Росії за правління царя Михайла Федоровича курящих перший раз наказували 60-ма ударами палицею по стопам, вдруге – відрізанням носу чи вух. Адвокат. Ваша честь до чого ці безглузді балачки. Ніхто не примушує нікого курити. От, курю я собі тай курю, і нікому тим не мішаю, а ви не хочете, то не куріть. Прокурор. Заперечую ваша честь! Людина, яка курить, робить шкоду не лише собі, а й оточуючим. Тому що некурящий вимушений дихати сигаретним димом від курящого. Таке явище називається пасивним курінням. Адвокат. Шкідливе, шкідливе, нічого не чути, тільки «шкідливе». Та чим ж воно таке шкідливе? Прокурор. Я попрошу запросити до слова королівського лікаря. Суддя. Будь-ласка.

Королівський лікар. Нікотин – це надзвичайно сильна отрута, який діє безпосередньо на нервову систему, систему травлення, а також дихальну та серцево-судинну системи. Експерименти на тваринах ще у минулому столітті показали безсумнівний вплив нікотину на нервові реакції. Ставили досліди на собаках, у котрих трепанували черепну коробку і нікотин наносили на різноманітні ділянки мозку. Це викликало судорожні скорочення тих груп м’язів, які знаходились під контролем периферійної ділянки мозку. Ці судороги нагадували епілептичні приступи. Але після кількох повторень приступи більше не виникали. Виявилось, що до нікотину можна звикнути. Адвокат. Ви тут всі змовилися. Вас не переконаєш! Що ви про Алкоголь придумаєте? Розкажіть! Король. Суд хоче почути ще про алкоголь. Прокурор. Прошу до слова Алхіміка.

Алхімік. У світі мікроскопічних організмів самими всюдисущими є дріжджові грибки. У процесі життєдіяльності вони перетворюють цукор на спирт. Пізніше спирт очищують шляхом перегонки у спеціальних апаратах, але цей одержаний спирт все одно зберігає багато шкідливих для організму речовин. Прокурор. Які наслідки дії цих речовин на організм людини? Королівський лікар. Зловживання алкоголем може призвести до пошкодження нервової системи, хронічного алкоголізму або цирозу печінки. Прокурор. Що таке, хронічний алкоголізм? Королівський лікар. Це захворювання всього організму з сформованою залежністю від алкоголю. Прокурор. А цироз печінки?

Королівський лікар. Незворотне захворювання, яке призводить до смерті. Придворний поет. Ваша честь! Я склав вірш про п’янство. Суддя. Прочитай. Придворний поет. Для п’янства є такі причини:

Поминки, свята, зустрічі родини, Мороз, охота, Новий рік, Або зимою перший сніг Одруження і новосілля, Заручини, чуже весілля, Чи нагорода, новий чин, Чи просто п’янство – без причин.

(Роберт Бернс) Адвокат. О-о-о! Ось бачите, люди самі шукають причини, щоб випити.

Самі хочуть, хто їх примушує? Придворний поет. Серед традицій різнобарв’я

Є нелегкая одна. Якщо зустріч або свята, Значить пий і пий до дна. Пий одну а потім другу, Хіба ти відмовиш другу? Може я не хочу пити, Бо мене почне тошнити. Може в мене є причина, Вдома скучила родина. Що, вам цього не збагнути? Хоч, не хоч, а що ж робити, Хоч давись, а мусиш пити.

(Володимир Котор) Прокурор. Ну власне: хоч давись, а мусиш пити. Оскільки ти на свободі, –

пий. Якщо ти в гостях – пий. Інакше образиш господаря. Адвокат. Ну і правильно. Один із при знаків чоловічої гідності – вміння пити. Прокурор. На жаль, це помилкове бачення дійсно побутує у суспільстві. П’янство і алкоголь самі по собі і традиції вживання алкоголю. Потрібна вперта боротьба з пережитками минулого, в котрій повинен прийняти участь кожен. Сигарета. Я протестую, ваша честь! Всі обмовляють нас, ніби ми такі вже погані. А той Адвокат і слова путнього не може сказати.

Адвокат. А що ж про вас доброго скажеш? Не буду я ні пити, ні курити! Відмовляюся я захищати вас. Алкоголь. Ну ось і добре. Ми самі себе захищатимемо. Прокурор. Не маю заперечень, ваша честь. Від сторони звинувачення прошу виступити Придворного лікаря. Придворний лікар. Я вже почав розповідати про алкоголізм, тож продовжу свою думку. Алкоголізм – тяжка хронічна хвороба у більшості випадків важко виліковна. Вона розвивається на основі регулярного тривалого вживання алкоголю і характеризується особливим паталогічним станом організму: нестриманою тягою до алкоголю, зміною степені його переносимості. У алкоголіка виникає розлад особистості, потьмарення пам’яті, втрата думки, розвиваються безпідставні страхи, біла гарячка, інші алкогольні психози. Алкоголь. Ну перестаньте вже зводити на мене наклепи. Я … взагалі і корисним можу бути. Я висококалорійний продукт, який швидко забезпечує енергетичні потреби організму, що важливо наприклад, в умовах походу і т. п. Навіть у медицині використовуються дезінфікуючі властивості спирту, готують ліки. Суддя. Добре, досить. Суду ясно. Суд іде радитись. Встати. Суд іде. Всі присутні у залі встали. Суд вийшов. Алкоголь і Сигарета радяться. Сигарета. Що ж робити. Нас можуть засудити до страти. Алкоголь. Не знаю. Ти ж розумна, той і придумай щось. Сигарета. Треба розкаятись. Алкоголь. Треба.

Сигарета (звертається до присутніх). Пробачте нам. Ми більше не будемо. Алкоголь. Не будемо. Ми виправимось, хороші, чемні станемо. Разом. Пробачте, будь-ласка!

Суддя. Встати, суд іде. Ми уважно вислухали всі аргументи захисту і звинувачення і на підставі цього зробили висновок, що таких злісних ворогів суспільства не можна залишати у нашій державі. їх потрібно ізолювати від людей, щоб вони не чинили нікому шкоди. Суд спочатку хотів вислати підсудних із нашого царства, але вони можуть наробити клопоту і в інших державах, тому суд присудив відправити Алкоголь і Сигарету у музей, для подальшого вивчення цих «персон» нащадками. Суд ухвалив своє рішення. Засідання завершено. Ввести затриманих.

Затриманих виводять, вони пручаються, кричать.

Алкоголь. Я протестую.

Сигарета. Заберіть свої грязні руки.

Алкоголь. Я не хочу…

Сигарета. Вибачте нас, помилуйте.

(Затриманих виводять, не зважаючи на пручання і крики).

Король. Справедливість запанувала! Хай живе королівство здорових людей.

Піддані. Слава справедливому королю! Слава здоровому способу життя!

Спонсор допису: У вас є автомобіль? Тоді вас точно зацікавить УАЗ-457 технические характеристики на автопортале http://avtoarhiv4ik.ru/

попередня статтяЗахоплюючий світ печер
наступна статтяЯ не можу
Кугубаєва Мар'янаhttps://dyoma.pp.ua
Засновник та адміністратор сайту Копичинці та околиці. Люблю своє рідне місто, хоча живу і працюю вже багато років у Києві. У вільний час подорожую та люблю читати книги

НАЙПОПУЛЯРНІШЕ

День Незалежності!

Дякуємо усім, хто розділив святкування 30-тої річниці Незалежності України із нами!Цьогорічне святкування розпочалось із проведення вже тради...

Якщо спалювати суху траву...

Маємо в Україні погану звичку палити суху траву та бадилля, а потім цим дихати. Але чи знали ви, що за пожежами ведеться моніторинг з космосу? Існує ...

Осінній вечір в Копичинця...

Вашій увазі відео з осінніх Копичинець, відзняте місцевими хлопцями з True Sight Project.https://www.youtube.com/watch?v=bjRdujzKEMQ&featur...