30 C
Kopychyntsi
сьогодні 24.07.2024
Архів новин 2006-2018Здоров'яЗ грозою не жартують

З грозою не жартують

-

Вчора ввечері, точніше приблизно 23:30 в нас в місті стало помітно, що наближається сильна гроза. Спочатку почалося все с того, що було видно спалахування, а це наближалась буря. Приблизно через 40 хвилин, стало все близько і моторошно.
Близько першої години можна вже спостерігати в небі цікаве явище природи – блискавку. Блискавка — електричний розряд між хмарами або між хмарою і землею. Моя цікавість перемогла і не зміг пропустити таке, тому майже до третьої години ночі сидів у вікні. Було цікаво і трохи страшнувато. Ось і тепер надумав пошукати і написати про правила поведінки під час грози!

Правила поведінки підчас грози
Дуже важливо знати правила поведінки підчас грози, оскільки їх ігнорування або порушення може тягнути за собою вкрай серйозні наслідки.
Небезпека блискавки полягає в тому, що вона вражає не тільки об’єкти, в які потрапляє, але і ті, які знаходяться поряд. Ось чому опинившись підчас грози на відкритій місцевості, потрібно терміново знайти укриття і припинити рух.

При цьому важливо знати, на якій відстані знаходиться грозовий фронт. Цю відстань можна визначити, підрахувавши кількість секунд, які розділяють спалах блискавки від громового звуку.
Якщо їх розділяє пауза тривалістю в одну секунду, то це значить, що гроза знаходиться на відстані 300-400 м, якщо дві секунди – відповідно, грозовий епіцентр знаходиться за 600-800 м.

Підчас грози найбезпечніше заховатись в низині, канаві, ямі. Одною з відомих порад є звичайне лежання на землі, але враховуючи той факт, що удар блискавки від точки удару розтікається на сотні метрів по поверхні землі, віддаючи їй електричну енергію, може вражати все на своєму шляху, що має провідникові властивості. Тож однозначно довіряти цій теорії не варто, оскільки протиставити їй можна факт рекомендованого переміщення підчас грози до місця укриття невеличкими кроками, що за законами фізики зменшує силу ураження тіла людини при проходженні наземного потоку струму.

Рекомендовано до наближення грозового фронту збудувати з підручних засобів шалаш, що в деякій мірі захистить від прямого удару струмом.
Також, маючи автомобіль, варто перечекати грозу в середині – корпус автомобілю виготовлено із алюмінієвих та стальних сплавів, що дозволяє блискавці обтікти кабіну по поверхні та заземлитись в поверхню землі, при цьому обійшовши суху кабіну.
Той само ефект може надати звичайна туристична палатка, роль провідника на якій відіграє шар дощової води. Але бажано встановлювати палатку перед початком дощу, щоб земля під нею була сухою.

Розбиваючи на швидку руку табір, необхідно звернути увагу на топографію території. Наявність обгорівших або зламаних дерев повинна особливо насторожити у такій ситуації. Укриття не повинно мати блукаючих протягів.

Усі металеві предмети, повинні бути якнайшвидше перенесені на відстань 20-30 м від точки вашого укриття. Перебувати в укритті варто в сидячому положенні, згрупувавшись, підігнувши під коліна голову та щільно звівши разом ступні ніг, щоб запобігти проходження можливого наземного потоку струму через тіло. Також варто виготовити ізоляційну підстилку для якої можна використати туристичний килимок (каремат), надувний матрац, декілька разів згорнений поліетилен, наплічник, вільний одяг або сухі гілки хвойних та листових дерев, поліна. Ізоляційна підстилка не повинна бути вологою або мокрою.

Досить спірною є порада щодо сухості вдягненого одягу – адже з одного боку вологий одяг може послужити ініціатором проходження через нього надлишку блискавичного струму, з іншого – послужити захисним екраном для електролітичного тіла людини.

Як відомо, перебувати під кроною поодинокого дерева небезпечно. Надійне укриття – гуща дерев. Помічено, що в одні дерева блискавка вдаряє часто, в другі – рідко, треті грозові наслідки взагалі минають.
Найчастіше удари блискавки можна спостерігати на дубі. Крім нього, часто уражаються тополі, ялинки, сосни, рідше – берези, липи, і дуже рідко горіх.

В копицях сіна ховатись не варто, оскільки в них блискавки влучають досить часто.

Найоптимальнішим рішенням підчас грози буде знайдений дім, про перебування в якому підчас грози можна попросити у господарів, пояснивши ситуацію.

Перебуваючи підчас грози в домі, варто дотримуватись певних мір безпеки:

• Закрити усі вікна і кватирки;
• Вимкнути усі електроприлади, вийняти з мережі живлення всі штекери та зовнішні антени;
• Підчас грози, варто знаходитись в центрі кімнати, триматись подалі від водопровідних та каналізаційних труб та мереж опалення;
• В загородніх і дачних будинках потрібно подалі триматись від печей та груб.

Шарова блискавка

Шарова блискавка – явище досить рідке і не вивчене наукою. Тим не менше, утворення такого вкрай небезпечного для життя рухливого згустку електроенергії має місце підчас грозових штормів і в Українських широтах.

Головне при зустрічі з шаровою блискавкою – не робити різких рухів і не бігати. Найменший рух повітря в приміщенні здатний маніпулювати її надшвидким рухом, та як запевняють певні джерела, викликати її вибух.

Якщо неподалік виникла шарова блискавка, потрібно не поспішаючи відступитись назад, закриваючи при цьому руками лице та намагатись знайти укриття. Якщо шарова блискавка реагує на рухи, варто лягти на підлогу, закривши голову і шию.

Період життя шарової блискавки як правило, не перевищує 15-20 хвилин, після чого вона вибухає, або просто зникає.

Варто пам’ятати, що в ряді випадків, пряме попадання блискавки спричиняє утворення відкритого полум’я та як наслідок – пожежі, тож потрібно заздалегідь бути готовим до такого явища.

Людині, яка постраждала від удару блискавки, варто терміново провести закритий масаж серця та штучне дихання з подальшим зняттям шоку.

Будьте обережні!

Спонсор допису: Бажаєте оновити власний будинок? Тоді вам треба купити нові вікна, за хорошими цінами

Casper
Casperhttps://dyoma.pp.ua
Засновник та адміністратор сайту Копичинці та околиці. Люблю своє рідне місто, хоча живу і працюю вже багато років у Києві. У вільний час подорожую та люблю читати книги

НАЙПОПУЛЯРНІШЕ

Професійний цілодобовий д...

Територіальний центр соціального обслуговування надає послуги людям, що потребують сторонньої допомоги (літнім людям та особам з інвалідністю). Ми по...

Потребуєш – візьми,...

Напередодні нового року, у п’яти магазинах громади, а саме в селах Оришківці, Гадинківці, Сухостав та місті Копичинці (2 магазини) були встановлені с...

День Незалежності!

Дякуємо усім, хто розділив святкування 30-тої річниці Незалежності України із нами!Цьогорічне святкування розпочалось із проведення вже тради...