30 C
Kopychyntsi
сьогодні 03.12.2023

Наше Різдво

-

Різдвяних свят ми завжди чекаємо з дитячим нетерпінням, в очікувані дива, яке має статися в Різдвяну ніч, а саме – народження Ісуса Христа. Про це сповіщає Вифлеємська зірка. Свята пахнуть кутею, терпким запахом ялинки і свіжістю морозу… Різдво має свої особливі звичаї, які ніби єднають нас з минувшиною, з душами наших предків…
В давній українській традиції для належного святкування різдвяно-новорічних обрядів важливою була завчасна й серйозна підготовка. Обов’язково у кожній оселі мав бути присутній Рай-Дідух (Дідух) – символ нового року, урожаю та благополуччя сім`ї. Його виготовляли із стебел різних злакових культур (жита, пшениці, вівса і т.п.), а також із запашного сіна. Заносили його в оселю перед Святою вечерею й ставили його на покутті під образами.

Різдвяний дідух

На столі завжди має бути 12 страв за кількістю апостолів Христа, а саме: кутя, вар, горох, капусник, рибні страви, голубці, борщ, вареники, млинці, каша, пиріжки, гриби. Головною стравою є кутя або Божа їжа, її та ще декілька страв залишали на ніч для добрих духів. Для них також ставили чисті ложки, рушник та склянку води.

Смачна кутя

Сідали вечеряти із появою першої зірки, про сходження якої мали сповістити діти. Після вечері люди починали співати колядки; небажано було господарям лягати спати, тому відпочивати вони лягали в одязі, щоб не заснути. Намагалися нікуди не виходити без потреби. Всю ніч горіла свічка на підвіконні, її не задували, вона мала погаснути сама.
Ранесенько починали ходити хлопчики-віншувальники і «віншували». Господарі дуже раділи їхньому приходу, адже переживали, щоб першою в хату не увійшла особа жіночої статі. А вже в підвечірок ішли перші колядники. Колядувалося кілька ночей, допоки не обійдуть кожну оселю в поселенні.
А найбільшим святом у родині був той момент, коли до хати заходив «живий» вертеп. Сценки, які він відображав, мали передати містерію Різдва.

Перші колядники

Закарпатські колядники

Ну а це, вже сучасні "героди"

Церковний вертеп

Але, напревеликий жаль, усі традиції забуваються, усе менше на вулицях можна почути щирі колядки, "героди" уже майже не ходять – і це все дуже погано, бо ми – українці і ми повинні дотримуватися усіх обрядів. Адже так приємно святкувати народження Христа в різдвяному дусі!

НАЙПОПУЛЯРНІШЕ

Професійний цілодобовий д...

Територіальний центр соціального обслуговування надає послуги людям, що потребують сторонньої допомоги (літнім людям та особам з інвалідністю). Ми по...

Якщо спалювати суху траву...

Маємо в Україні погану звичку палити суху траву та бадилля, а потім цим дихати. Але чи знали ви, що за пожежами ведеться моніторинг з космосу? Існує ...

Реставрацію Кутецької цер...

Незалежне видання TEXTY.ORG.UA назвали Церкву Воздвиження Чесного Хреста Господнього в Копичинцях прикладом того, як слід реставровувати дерев’яні це...