30 C
Kopychyntsi
сьогодні 15.04.2024

Наше Різдво

-

Різдвяних свят ми завжди чекаємо з дитячим нетерпінням, в очікувані дива, яке має статися в Різдвяну ніч, а саме – народження Ісуса Христа. Про це сповіщає Вифлеємська зірка. Свята пахнуть кутею, терпким запахом ялинки і свіжістю морозу… Різдво має свої особливі звичаї, які ніби єднають нас з минувшиною, з душами наших предків…
В давній українській традиції для належного святкування різдвяно-новорічних обрядів важливою була завчасна й серйозна підготовка. Обов’язково у кожній оселі мав бути присутній Рай-Дідух (Дідух) – символ нового року, урожаю та благополуччя сім`ї. Його виготовляли із стебел різних злакових культур (жита, пшениці, вівса і т.п.), а також із запашного сіна. Заносили його в оселю перед Святою вечерею й ставили його на покутті під образами.

Різдвяний дідух

На столі завжди має бути 12 страв за кількістю апостолів Христа, а саме: кутя, вар, горох, капусник, рибні страви, голубці, борщ, вареники, млинці, каша, пиріжки, гриби. Головною стравою є кутя або Божа їжа, її та ще декілька страв залишали на ніч для добрих духів. Для них також ставили чисті ложки, рушник та склянку води.

Смачна кутя

Сідали вечеряти із появою першої зірки, про сходження якої мали сповістити діти. Після вечері люди починали співати колядки; небажано було господарям лягати спати, тому відпочивати вони лягали в одязі, щоб не заснути. Намагалися нікуди не виходити без потреби. Всю ніч горіла свічка на підвіконні, її не задували, вона мала погаснути сама.
Ранесенько починали ходити хлопчики-віншувальники і «віншували». Господарі дуже раділи їхньому приходу, адже переживали, щоб першою в хату не увійшла особа жіночої статі. А вже в підвечірок ішли перші колядники. Колядувалося кілька ночей, допоки не обійдуть кожну оселю в поселенні.
А найбільшим святом у родині був той момент, коли до хати заходив «живий» вертеп. Сценки, які він відображав, мали передати містерію Різдва.

Перші колядники

Закарпатські колядники

Ну а це, вже сучасні "героди"

Церковний вертеп

Але, напревеликий жаль, усі традиції забуваються, усе менше на вулицях можна почути щирі колядки, "героди" уже майже не ходять – і це все дуже погано, бо ми – українці і ми повинні дотримуватися усіх обрядів. Адже так приємно святкувати народження Христа в різдвяному дусі!

НАЙПОПУЛЯРНІШЕ

Неймовірна історія зустрі...

Сучасна історія дружби з піаністом Славоміром Добжанським почалася у січні 2019 року. Тоді, ми з Андрієм Патолою вирішили звернутися у службу підтрим...

ВІЙСЬКОВО-ПАТРІОТИЧНИЙ ВИ...

У Копичинецькій Громаді відбувся військово – патріотичний вишкіл «Юний патріот» присвячений до Дня захисника та захисниці України та Дня українського...

Михайло Мимрик та його шк...

У Копичинецькій гімназії діє ансамбль «Надія», який нещодавно отримував Гран-прі на конкурсі «Феєрія талантів». Нам вдалось поспілкуватись з керівник...