30 C
Kopychyntsi
сьогодні 16.06.2024

Бій під Крутами

-

"Хто не знає свого минулого, той не вартий майбутнього".

Саме тому ми повинні знати і шанувати історію. А наша історія вмита кров’ю. Однією з найгероїчніших і жертовних її сторінок є бій під Крутами, з часу якого цьогоріч минає 90 років.

Після проголошення Четвертим Універсалом незалежності України, «Маніфест до українського народу» Володимира Леніна дав зрозуміти, що Радянська Росія не змириться з існуванням вільної УНР. 12 грудня 1917 року Всеукраїнський з’їзд Рад у Харкові проголосив Україну радянською Республікою, а в другій половині грудня надійшла військова допомога більшовицьким силам в Україні. У кінці грудня 1917 року радянські війська вже встановили свою владу у Харківській, Катеринославській та Полтавській губерніях.

Після чого вони рухалися у Київ. Як такого війська у УНР не було через неправильну політику Центральної ради, яка за 10 місяців не вирішила військове питання! А існуюче військо було виснажене і здеморалізоване. Та й рядянські агітатори не спали, а проводили досить активну пропагандистську політику. Тому ЦР не мала вже такого впливу, як колись. Про що писав сам В.Винниченко: «…Це була війна впливом… Наш вплив був менший. Він був уже остільки малий, що ми з великими труднощами могли складати якісь невеличкі більш-менш дисципліновані частини й висилати їх проти більшовиків. Більшовики, правда, теж не мали великих дисциплінованих частин, але їхня перевага була в тому, що всі наші широкі маси солдатства не ставили їм ніякого опору або навіть переходили на їхній бік, що майже все робітництво кожного міста ставало за ними; що в селах сільська біднота явно була більшовицька; що, словом, величезна більшість самого українського населення була проти нас".

У Четвертому Універсалі уряд УНР закликав до боротьби з більшовицькими військами. На зборах у деяких київських університетах було ухвалено створення студентського куреня Січових Стрільців, вступ до якого був добровільним.

Для охорони кордонів з півночі на станції Бахмач з середини грудня 1917 року перебував український гарнізон у складі чотирьох сотень (старших курсів) 1-ї Київської юнацької (юнкерської) школи імені Богдана Хмельницького. 26 січня прийшло повідомлення від цього загону Аверкія Гончаренка з-під Бахмача, що негайно потрібна допомога проти наступаючих більшовицьких загонів. А вже 27 січня прибуло підкріплення: перша сотня новоствореного Студентського куреня. Більшість студентів не мала військової підготовки, дві швидко сформовані сотні майже не мали боєприпасів та були погано озброєні: лише 16 кулеметів та саморобний бронепоїзд у вигляді артилерійської гармати на залізничній платформі. Вже під час самого бою, приєдналося 80 добровольців з підрозділів місцевого Вільного козацтва. Бій розпочався о 12 годині дня, і безперервно тривав до пізнього вечора.

29 січня 1918 року назва невеликої станції, що розташована на Чернігівщині уздовж лінії Бахмач-Київ, ознаменувала відлік нового духовного злету нації, який уже протягом майже століття є національним символом для десятків поколінь борців за свободу та незалежність України. У перебігу військових дій битва вирішального значення не мала, та у свідомості багатьох українців особливого значення набула завдяки героїзму української молоді, яка загинула в у бою біля Крут.

Юнаки мужньо відбивали атаки ворога, не залишаючи своїх позицій. Протягом п’яти годин українські підрозділи стримували ворожі напади. Проте незабаром, скориставшись величезною перевагою чисельності, наступаючі зламали оборону і почали оточувати українські частини. Розуміючи безвихідність свого становища, бійці Студентського Куреня пішли в атаку і були майже всі знищені. 27 студентів і гімназистів були захоплені в полон. Усіх їх піддано нелюдським катуванням і по-звірячому замордовано. Безжальні московські кати навіть заборонили селянам поховати останки безстрашних захисників.

А чи не повторюється зараз схожий сценарій? Сучасна влада не повинна зробити такої ж помилки, яку зараз, до речі, може припуститися, бо розформовує військо, а контрактна армія не сформована. Хоча ніякої загрози немає, але держава ЗАВЖДИ має мати сильний і надійний захист!

Пам’ятаймо своїх героїв!

Спонсор допису: Цікавитесь переїздом у інше місто України? Тоді вас зацікавить строительство под ключ Крым, і вигідні пропозиції

НАЙПОПУЛЯРНІШЕ

Копичинецька Громада!

Промо відео нашої Громади. Завітайте та співпрацюйте із нами!https://www.youtube.com/watch?v=PFf_s3xid6g

ЗУСТРІЧ З ОСТАПОМ ДРОЗДОВ...

Сьогодні відбулась зустріч - діалог із Остапом Дроздовим у Копичинецькій бібліотеці для дорослих. Говорили не про прості буденні речі, а про самоіден...

“Дерибан землі” в кращих ...

На початку 2018 року у рамках децентралізації Урядом було прийняте рішення про передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державно...