30 C
Kopychyntsi
сьогодні 09.10.2024
Архів новин 2006-2018КультураКопичинецький музей театрального мистецтва

Копичинецький музей театрального мистецтва

-

Копичинецький музей театрального мистецтва Тернопільщини — один із унікальних музейних закладів Тернопільщини і, навіть, всієї Західної України, так як об’єднує в собі матеріали історії театрального і мистецького життя краю в минулому і сьогоденні. Адже Галичина,зокрема, Тернопільщина, завжди вирізнялася високою театральною культурою, берегла і множила народні звичаї і традиції, що стали витоками високого мистецтва – Театру.

Ініціатором та фундатором музею є режисер Копичинецького народного аматорського драматичного театру ім. Б.Лепкого – Орест Іванович Савка, котрий за свою багаторічну творчу діяльність зібрав величезну кількість матеріалів, що склали основний фонд музею та стали основою експозиції . З 1968 по 1990 рік музей існував на громадських засадах , а в 1991 році набув статусу державного і став відділом Тернопільського обласного краєзнавчого музею. З 2002 року музей діє як самостійний мистецький заклад районного підпорядкування.
 
Експозиція музею розмістилася у 7 залах в приміщенні Копичинецького Центру культури і дозвілля. Тематика музею продиктувала і саму концепцію вирішення експозиції – її камерність, ексклюзивність. Музейними засобами вдалося створити особливу ауру, ілюзію присутності, відчуття доторку до щойно минулого дійства .
 
Експозиція відтворена у вітринах, діорамах, живописних і графічних картинах, об’ємних масках, ляльках, фотографіях, афішах, документах. Вона також містить ескізи та макети декорацій, особисті речі акторів, театральні костюми, атрибути, книги.
 
Перший зал: джерела зародження народного театру – з глибин віків до початку XIX століття.
 
В експозиції демонструються купальські забави, веснянки, скомороші видовища, народні дійства «Коза» і «Маланка», вертепна «шопка» ляльковода Смоляка із с.Настасів Тернопільської області та ін.
 
Другий зал: театр товариства «Руська Бесіда в Галичині 1864– 1924 рр.».
Історія заснування першого мандрівного театру, його діячі, режисери, актори, композитори. Гастролі театру на теренах Галичини, співпраця з корифеями – Марком Кропивницьким (1875р.), Миколою Садовським, Марією Заньковецькою (1905– 1906рр.)
 
Третій зал: яскрава сторінка професійного театрального мистецтва на Тернопільщині.
 
Розділи експозиції розповідають про діяльність першого стаціонарного професійного театру «Тернопільські театральні вечори», що був заснований Лесем Курбасом у 1915 році в Тернополі, про творчий шлях цього колективу та інших театральних труп, котрі в майбутньому стали ядром створення Тернопільського обласного музично – драматичного театру ім. Т.Г.Шевченка.
Один із розділів присвячений музичній Тернопільщині – творчості наших великих земляків: Соломії Крушельницької, Мирослава Скала– Старицького, Євгенії Лясовської…
 
Решта розділів експозиції ілюструють історію та сучасність Тернопільського академічного драматичного театру ім. Т.Г.Шевченка.
 
Четвертий зал. Експозиція цього залу поділена на дві частини: праворуч – яскрава картина творчої діяльності ще одного професійного театрального колективу – Тернопільського обласного театру актора і ляльки. Різноманітні ляльки, афіші, фотографії, відзнаки якнайкраще відтворюють цю сторінку експозиції.
 
Ліворуч – аматорські театри Тернопільщини, зокрема, Копичинецький народний аматорський театр ім.Богдана Лепкого. Ряд фотографій, документів засвідчують багатогранну працю цього колективу, його професіоналізм та відданість мистецтву. Розповідь починається з екскурсу в історію театрального руху на Копичинеччині, перших аматорських гуртків при «Рідній школі» та товаристві «Просвіта», а закінчується детальною історією Копичинецького народного театру від 1965 по 2005 рік.
 
В експозиції представлені ескізи костюмів та готові костюми, макети декорацій, театральні атрибути та зброя, нагороди та пам’ятні сувеніри.
 
П’ятий зал – продовжує розповідь про постановки Копичинецького драматичного театру. Атмосфера кожної вистави передана в оформленні експозиції, що дозволяє відчути дух часу, на якусь мить заглянути за лаштунки театру.
 
Шостий зал. Цей відділ присвячений двом визначним особистостям. Один – відомий оперний співак, музикант, теоретик – Клим Чічка – Андрієнко, величезна спадщина котрого ще до нині не усвідомлена його нащадками. Він народився в Копичинцях в 1885 році, навчався в Тернополі, Львові та у Відні, співав на багатьох оперних сценах Європи, досягнув вершин слави, та все життя мріяв повернутися на рідну землю. Другий – талановитий поет, прозаїк, перекладач, критик та історик літератури, педагог та громадський діяч – Богдан Лепкий. Його творчість невичерпне джерело для театральних постановок . В експозиції представлено ряд вистав, постановку котрих здійснили театри Тернополя, Львова, Дрогобича, Копичинець.
У цьому залі міститься інформація про І Всеукраїнський фестиваль вокалістів ім. Клима Чічки – Андрієнка, що відбувся в 1993 році в Тернополі в приміщенні обласної філармонії. Також тут розміщена театрознавча бібліотека музею, що нараховує понад 600 книг спеціалізованої літератури.
Сьомий зал: „Нашого цвіту та по всьому світу».
Експозиція цього залу відкриває маловідомі та забуті імена митців, діячів культури, що народилися на Тернопільщині, але в силу обставин, жили за кордоном і там творили во ім’я рідної України: Марія Сафіян– Лозинська, Йосип Гірняк, Ігор Соневицький та інші. В цьому відділі поміщено живописні портрети митців, фото, документи.
 
Увагу відвідувачів привертають старовинні меблі, що були відреставровані і використовувались у виставах театру. Окремо представлено нагороди Копичинецького народного драмтеатру ім. Б. Лепкого за участь в районних, обласних, Всеукраїнських конкурсах та фестивалях, отримані впродовж 40– річної діяльності.
 
Музей володіє колекцією кераміки відомої мисткині діаспори(США), уродженки Копичинець – Аки Перейми. Виставка її робіт є постійно діючою в музеї.
Увагою гостей музею користуються і тимчасові виставкові експозиції, що влаштовуються науковими співробітниками із фондів музею, а також із приватних збірок жителів міста та області.
Це дозволяє розширити краєзнавчу тематику, відкрити цікаві сторінки з археології, етнографії.
 
Приємні спогади залишаються у всіх, хто побував у музеї, відвідав літературно–мистецькі заходи, зустрічі з цікавими людьми, зачерпнув із творчої скарбниці предків наснагу до життя і праці.
Спонсор допису: Любите проводити час на природі? Тоді вас точно зацікавить охота онлайн із безліччю цікавої інформації
попередня стаття
наступна стаття
Руслана Савка
Руслана Савкаhttps://dyoma.pp.ua
Засновник та адміністратор сайту Копичинці та околиці. Люблю своє рідне місто, хоча живу і працюю вже багато років у Києві. У вільний час подорожую та люблю читати книги

НАЙПОПУЛЯРНІШЕ

СВЯТКУВАННЯ ДНЯ СЕЛА ОРИШ...

30 серпня відбулося святкування Дня села Оришківці!

Спортивний захід “З...

Сувора зима не зупинила юних біатлоністів нашої громади на шляху до звершень. Спортивний захід "Зимова Нічлава" відбувся сьогодні у парку міста Копич...

В Копичинцях відбувся фут...

24-го серпня у суботу відбувся футбольний турнір “Кубок Громади”. Участь взяли шість команд. Переможці – команда “Надія 1999”, друге місце “Кутець”, ...