30 C
Kopychyntsi
сьогодні 14.04.2024
Архів новин 2006-2018ІсторіяІсторія медицини Копичинців

Історія медицини Копичинців

-

Точних даних про те, яким чином і коли зародилась медицина на Копичинеччині, немає. Відомо лише, що до середини XIX ст. так званим лікуванням займалися знахарі, використовуючи при цьому народну медицину.

У 60-х роках ХІХ ст. в Копичинцях з’явились перші визнані клятвою Гіппократа лікарі, фельдшери та акушери. Слід згадати імена: Герман Грубін, Олександр Мижевскі, Анна Грін, Катерина Гумінська, Марія Руткевич. В той час у місті діяла аптека під керівництвом Петра Знаміровського.

З кінця ХІХ ст. по третину ХХ ст. місто поповнюється талановитими лікарями, які в свою чергу розбудували чимало приватних клінік. Тут фігурують: А. Фітшнер, Г. Кретшмор, Лука Сафіян, Я. Корнова, Л. Малиновський, Х. Таллєр та інші українці з іноземцями, які проживали у Копичинцях. Позаяк мав місце демографічний приріст, то допомога акушерів була якраз потрібною. Її надавали М. Мартинович, Н. Ковальчук та ін.

Колектив лікарів (зліва направо – Л. М. Вісс, В. П. Севастянов, Р. О. Захарків, О. А. Паламарчук з сином Ростиславом).
 

Початком розвитку медицину нового часу в Копичинцях слід вважати січень 1940 року, коли у місті заснували поліклініку та відкрили лікарню у палаці Баворовського на 25 ліжок. Відтак, з’явилась заборона користуватися приватним лікуванням, як наслідок – всіх лікарів перевели на державну роботу в новостворену лікарню. Головним лікарем став вже згадуваний вище Х. Таллєр. Керівником райздороввідділу обрали А. Корнова, який після ліквідації у 1941 році поліклініки обійняв посаду головного лікаря уцілілої під час воєнних дій лікарні. Далі керували лікарнею П. Чалий, І. Глязнер та Я. Корецький, яким випало найважче випробування – працювати у часі страшної війни.

Медичний колектив початку 50-х років
 

Протягом 1946-48 рр. в Копичинцях відкрили шкір вендиспансер, дитячі та жіночу консультації, пологове відділення на 10 ліжок. Головним лікарем у 1948 році став В. Титор, при діяльності якого ліжковий фонд розширили до 100 ліжок, відкрили дитяче та гінекологічне відділення, запрацював рентген-кабінет. На той час у лікарні працювало 10 лікарів та близько 20 медсестер, стільки ж технічного персоналу. Опісля того, як досвідчений В. Титор зайняв посаду керівника облздороввіділу, місце головного лікаря у Копичинецькій лікарні отримав Б. Черкашин, що гідно продовжив вести медицину в місті з 1958 до 1964 року. При ньому збудували приміщення поліклініки, розширили ліжковий фонд, збудували кілька господарських будинків.Головний лікар 1948-58 років В. Титор
 

Протягом 1964-1974 рр. посаду головного лікаря займав добрий спеціаліст В. Присіч, який вклав чи не найбільший внесок у розвиток медицини на Копичинеччині: організував дитячу молочну кухню, розпочав будівництво харчоблоку лікарні, придбав багато сучасного лікарняного устаткування, апаратури для фізкабінету, здійснив проектування нової лікарні. Також при лікарні було організовано дворічні курси медсестер. Кількість лікарів на той час сягнули цифри 23, а всього працювало 137 осіб.

Головні лікарі розглядають знімок
 

З 1974 по 1994 роки головним лікарем до виходу на пенсію працював В. Бережнюк. Завдяки його старанням збудували нове приміщення лікарні з поліклінікою. Як результат – ліжковий фонд зріс до 200 ліжок, штат працівників сягнув 420 працівників. Сама ж лікарня запрацювала у 1980 році, відразу тут з’явились нові відділи – неврологічний, гінекологічний та відділ переливання крові. У 1992 році було організовано другу фельдшерську швидку допомогу та бригаду лікарської швидкої допомоги, лікарню оснащено новою медичною апаратурою, котельню переведено з твердого палива на газ.

У 1994 р. головним лікарем став В. Ковальчук, а вже через 3 роки його замінив С. Гукалюк, котрий обіймає посаду й по нині. В той час кількість лікарів сягнула 50 осіб.

Головний хірург, Віктор Келічавий, після операції
 

На даний час в лікарні діють 9 відділень: терапевтичне, хірургічне, неврологічне, пологово-гінекологічне, дитяче, відділення швидкої допомоги, бухгалтерсько-господарча частина та ін. Працюють 33 лікарі, з них 4 особи вищої категорії, 21 лікарі першої категорії, 8 другої. Середній медичний персонал: вища категорія – 32, перша катерогія – 21, друга категорія – 16.

Пашко на прийомі в отоларинголога. 2006 рік
 

При лікарні працює поліклініка, яка за рік приймає близько 120 тисяч хворих. При ній діє денний стаціонар з терапевтичним, неврологічним та гінекологічним профілями. Також функціонують лабораторія, рентген-кабінет, фізкабінет, кабінет функціональної та ультразвукової діагностики та фіброгастродуоноскопії.

Швидка медична допомога налічує дві бригади лікарів та фельдшерів, які надають хворим кваліфіковану медичну допомогу. За рік машинами здійснюється близько 10 тисяч виїздів на дім.

Щороку колектив лікарні поповнюється новими працівниками. З молодих лікарів, що вже встигли отримати повагу від хворих, слід згадати таких: Д. Присіч, Л. Келічава, Н. Олексюк, О. Ковальчук, С. Ковальчук, Л. Романюк, В. Тарабан, Ю. Ковальчук, Н. Паламарчук, Р. Паламарчук, О. Паламарчук та інші.

Спонсор допису: Важкі будні? Стреси на роботі та у побуті? Можливо вам потрібна якісна консультация психолога, для вирішення проблем

попередня статтяНенавиджу мужиків
наступна статтяСвято «Осінь чарівниця»

НАЙПОПУЛЯРНІШЕ

ВІЙСЬКОВО-ПАТРІОТИЧНИЙ ВИ...

У Копичинецькій Громаді відбувся військово – патріотичний вишкіл «Юний патріот» присвячений до Дня захисника та захисниці України та Дня українського...

ЗУСТРІЧ З ОСТАПОМ ДРОЗДОВ...

Сьогодні відбулась зустріч - діалог із Остапом Дроздовим у Копичинецькій бібліотеці для дорослих. Говорили не про прості буденні речі, а про самоіден...

Неймовірна історія зустрі...

Сучасна історія дружби з піаністом Славоміром Добжанським почалася у січні 2019 року. Тоді, ми з Андрієм Патолою вирішили звернутися у службу підтрим...