30 C
Kopychyntsi
сьогодні 28.04.2025
Архів новин 2006-2018СуспільствоРоман Островський – автор унікальних світлин Івасюка

Роман Островський – автор унікальних світлин Івасюка

-

Минулого тижня редактор Чортківського радіо Роман Островський став справжнім героєм у Чернівцях. Колеги-журналісти навперебій брали в нього інтерв’ю, адже саме він привіз до тамтешнього Меморіального музею Володимира Івасюка експозицію унікальних світлин легенди української музики, приурочену 64-й річниці з дня його народження (В. Івасюк народився 4.03.1949 р.). Через скромність пана Островського, більшість із них уже давно стали «народними» – їх не раз друкували у різноманітних виданнях і книгах, не вказуючи його авторства, але є у творчій скарбниці нашого земляка й такі, що їх мало хто бачив. Узагалі його доля дивним чином перепліталася із долею Володимира Івасюка за його життя, і навіть після смерті композитора… 

Був єдиним, кому дали дозвіл
«Уперше побачив Володимира Івасюка 26 лютого 1972 року, – пригадує пан Роман. – Навчався тоді на хімічному факультеті Чернівецького держуніверситету, був позаштатним кореспондентом газети «Радянський студент». У Мармуровій залі університету знімали дуже популярну тоді передачу «Алло, ми шукаємо таланти», і я був єдиним фотокором, якому з Москви надали ексклюзивний дозвіл фотографувати знімальний процес. Я тоді відзняв аж 12 плівок!
У Володимира Івасюка брали інтерв’ю як в автора «Червоної рути». Я зафіксував на плівку також, як йому вручали нагороду, як вони спілкувалися з ведучим Олександром Масляковим… У березні мій фоторепортаж надрукували в «Радянському студенті», і світлини зажили власним життям. Коли бачу десь їхні копії, навіть не сумніваюсь, що мої, бо більше ніхто тоді не фотографував».

 

Узагалі-то вони з Івасюком могли перетнутися ще роком раніше. У 1971 році Роман Островський цілком випадково потрапив на зйомки музичного фільму «Червона рута». «Про те, що в Яремчі знімається фільм за участю буковинських співаків, мені розповів журналіст Жан Макаренко, із яким ми товаришували, – пригадує пан Островський. – Я відразу загорівся ідеєю поїхати туди!». Із легкої руки пана Романа в «Радянському студенті» після тієї поїздки з’явилася чи не перша спільна фотографія майбутніх зірок – Софії Ротару, Назарія Яремчука й Василя Зінкевича, молодих, вродливих і щиро залюблених в українську пісню. «На жаль, Володя тоді у мій об’єктив не потрапив, хоч був безпосередньо причетний до зйомок фільму, – каже пан Роман. – Саме він спершу відзняв аматорське відео на свою «Червону руту» й приніс його на обласне телебачення. Так з’явилася ідея відзняти професійний фільм про пісню, що згодом стала легендою».
…А примірник «Радянського студента» понад 40-річної давнини із тими унікальними світлинами пан Роман і досі береже як зіницю ока.

Першим дізнався таємницю присвяти
Багато років ніхто достеменно не знав, кому Володимир Івасюк присвятив незабутню «Червону руту». Дослідники його творчості називали прізвища різних дівчат. А першим таємницю присвяти випадково дізнався саме Роман Островський.
«Мою однокласницю Марію Соколовську усі називали Мусею. З Івасюком вони були одногрупниками в медінституті, і цілком імовірно, що він був закоханий у цю вродливу дівчину, – розповідає пан Роман. – Якось сидимо з Марійкою у неї на кухні, п’ємо чай. Раптом питає: «Хочеш, покажу тобі щось цікаве?» – і простягає аркуш паперу. Це був оригінал тексту «Червоної рути», написаний Володиною рукою з присвятою їй…».
Роман Карлович показує ксерокопію направду історичного документа. Під підписом – присвята: «Мусі від Володі 15.9.70. ІІІ пара. Лекція по дермі». «Це лекція з дерматології», – пояснює. Є в його особистому архіві й фотографія, подарована однокласницею, на якій вони удвох з Івасюком.

Вияв величезної довіри
Трагічна загибель Володимира Івасюка приголомшила Романа Островського, як і всіх, хто був знайомий із ним чи просто захоплювався його піснями. А через півроку після смерті до нього звернувся батько композитора із делікатним проханням – проявити три плівки.
«Володя був дуже хорошим фотографом, – каже пан Роман. – А ті три плівки були останніми у його житті. Проявити їх самому вже не судилося. Михайло Григорович хотів, щоб про них ніхто не знав, адже було невідомо, що на них. Я попросив у нього дозволу зробити й собі по одному примірнику кожного кадру. Він дозволив. Пізніше фото й плівки, які віддав Михайлові Григоровичу, зникли. Їх вилучили кагебісти й не повернули. Збереглися лише ті світлини, що зробив для себе. На них – нічого особливого: друзі та приятелі Володі. Але мені доводилося чути версію, що серед зазнимкованих є і люди, причетні до його вбивства. У самогубство Івасюка я жодної секунди не вірив…».

«Червона рута» – назавжди
Є у пана Романа й унікальні світлини з першого фестивалю «Червона рута». «Про нього мало хто знає, – каже мій співрозмовник. – Цей фестиваль відбувся у Кіцмані, де народився Володя, 26 червня-3 липня 1988 року. Фотографувати там узагалі забороняли! Але я начепив на себе аж три фотоапарати, й мене дивом із ними пропустили. Мабуть, подумали, що зі спецслужб (усміхається – авт..)».
І знову вийшло так, що Роман Островський був єдиним, хто задокументував цю подію у фотографіях! От тільки Володимира Івасюка на той час уже було не впіймати у кадр… Але всім присутнім на тому напівсекретному дійстві здавалося, що душа його соловейком витає над рідним містом.
«Стільки пісень забулося, а «Червона рута» житиме вічно! – переконаний пан Роман. – Я вдячний долі, що мав честь бути знайомим із її творцем за життя, і дуже тішуся, що ним цікавляться донині. Тим, хто хотів його вбити, це насправді не вдалося…».

Наталя Федорців

Джерело: http://gazeta-misto.te.ua/

Спонсор допису: Цікавитесь як можна гарно і вишукано оформити ваше житло? Спочатку вам буде потрібно придумати Дизайн интерьера і тоді реалізовувати його

Наталя Федорців, http://gazeta-misto.te.ua/
Наталя Федорців, http://gazeta-misto.te.ua/https://dyoma.pp.ua
Засновник та адміністратор сайту Копичинці та околиці. Люблю своє рідне місто, хоча живу і працюю вже багато років у Києві. У вільний час подорожую та люблю читати книги

НАЙПОПУЛЯРНІШЕ

Копичинецька Громада!

Промо відео нашої Громади. Завітайте та співпрацюйте із нами!https://www.youtube.com/watch?v=PFf_s3xid6g

Веломарафон

У суботу, 31 липня відбувся “Копичинецький Веломарафон 2021” до Дня Об’єднання Копичинецької громади. Цьогоріч маршрут склав близько 38 кілометрів та...

Професійний цілодобовий д...

Територіальний центр соціального обслуговування надає послуги людям, що потребують сторонньої допомоги (літнім людям та особам з інвалідністю). Ми по...