Міф №4 “Алкоголь – продукт харчування”

0
a09.gif

Всі ми з народження звикли до того, що цим «продуктом» завалені прилавки всіх гастрономічних магазинів. Більш того, будь-який спекулянт може безкарно продавати його о будь-якій годині дня й ночі.

В 1915 році XI-й Пироговський з’їзд російських лікарів прийняв резолюцію: «Алкоголь не може бути віднесений до засобів харчування, з чим необхідно ознайомити населення».

«Алкоголь – наркотик, що підриває здоров’я населення» – від рішення Всесвітньої Організації Охорони здоров’я 1975 року. Це положення перебуває в повній відповідності з науковим визначенням алкоголю, поданим в працях видатних світових учених.

Держстандарт СРСР №1053 (ГОСТ 5964-82) проголосив: «Алкоголь – етиловий спирт, належить до сильнодіючих наркотиків».

Велика Радянська енциклопедія (том 2, сторінка 116): «Алкоголь належить до сильнодіючих наркотиків».

Насправді немає жодної наукової праці, у якій було б доведено, що алкоголь – це не наркотик. Тим часом, й дотепер знаходяться так звані «вчені», які завзято доводять усім, що алкоголь – це харчовий продукт. Замість того, щоб поставити питання про виключення алкоголю із графи «харчові продукти» (а також про повернення пива в ряди алкогольних виробів!), оскільки це положення дезорієнтує людей, привчаючи їх легковажно ставитися до наркотичної отрути, ці «учені» завзято й бездоказово наполягають на своїй помилковій і шкідливій установці.

Як ми бачимо, омана починається з визначення, що таке алкоголь. Але наука говорить нам правду: алкоголь – це наркотична отрута, що руйнує здоров’я людини. Подібних протиріч між істиною й неправдою повно й з усіх інших питань, що стосуються алкоголю.

Спонсор допису: Цікавитесь будівництвом чи ремонтом власної квартири? Тоді зверніть увагу на окна пластиковые донецк, та виберіть найкращий варіант

 

 

Exit mobile version