Копичинці - інформаційно-розважальний портал міста

Хто на сайті?

На даний момент 46 гостей на сайті

Реклама

«Українська духовна культура і Петро Могила». Слово про монографію В. Погорецького

Саме таку назву носить монографія отця-доктора Василя Погорецького, що вийшла з друку наприкінці минулого року в тернопільському видавництві «Підручники і посібники». Її представлення у Чорткові відбулося першого весняного дня в районній книгозбірні. 

 

Народився Василь Антонович Погорецький в с. Полівцях Чортківського районуДля початку — трохи про автора. Народився Василь Антонович Погорецький (на знімку) в с. Полівцях Чортківського району. Закінчив Санкт-Петербурзьку духовну семінарію, Івано-Франківський теолого-катехитичний духовний інститут, Варшавський університет імені кардинала Стефана Вишенського, Тернопільський національний педагогічний університет ім. В. Гнатюка. Ще навчаючись у Варшаві, захистив докторську дисертацію. Працював викладачем суспільних дисциплін і віце-ректором Чортківської дяківсько-катехитичної академії ім. Г. Хомишина.

Отець Василь Погорецький — доктор богословських наук, настоятель церкви Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього в Копичинцях. Свої наукові праці друкує в міжнародному журналі «Україна — Європа — Світ», веде рубрику «Духовні обереги» у громадсько-публіцистичному часописі «Золота пектораль».

Чому саме духовна культура і чому його вибір випав на Петра Могилу? Отець Василь на це поставлене ним же самим запитання відповів просто: «Більшого українського патріота і більшого просвітителя, аніж Петро Могила, я не знаю… І хоча він походив з молдавського знатного роду (батько Симеон Могила посідав престол Молдавського князівства, а мати Маргарет була угорською принцесою), тобто був не українцем, проте безмежно закохався в Україну, її народ і пройнявся його вільнолюбивим козацьким духом… Людина з різким характером, непростої натури, але завдяки своїм благородним вчинкам досягає святості… Видатний українець, одна з найосвіченіших постатей в історії Православної церкви України, її керманич, мудрий церковний освітній діяч, талановитий реформатор і письменник, організатор і фундатор першої вищої школи в Україні і тодішній Східній Європі — Києво-Могилянської колегії. Вже помираючи, устиг впорядкувати документи, аби все своє майно та багатющу бібліотеку передати своєму улюбленому виплеканому дітищу».

Українська духовна культура і Петро МогилаПетро Могила народився у рік прийняття Берестейської унії (1596 р.), тобто роки його становлення і життя припали на смутний період релігійного розбрату. А помер, не доживши одного року (1647 р.) до початку національно-визвольної війни під проводом Б. Хмельницького, коли по всій Україні назрівало народне повстання проти шляхетської Польщі. Часи Петра Могили багато в чому нагадують сьогодення. Тому Василь Погорецький поставив собі за мету висвітлити роль Київського і Галицького митрополита П. Могили у розвитку української культури в контексті сучасного національного відродження.

У книзі, що вийшла, на жаль, поки що невеликим накладом (всього 300 примірників), розглянуто процес формування П. Могили як особистості, богослова, церковного та громадського діяча, встановлено належне місце Петра Могили в історії України. Що характерно, автор пише її з позиції не релігійного діяча, а виступає як науковець, професіонал-історик, завдяки чому його монографія є незаангажованою і більш цінною для масового читача — насамперед викладачів, студентів, а також усіх, хто цікавиться історією України та її духовною культурою.

Любомир ГАБРУСЬКИЙ.

Фото Ореста ЛИЖЕЧКИ.

м. Чортків

«Вільне життя плюс», №26 (15138) від 09.04.2010 р.


Коментарі:

Коментарі  

 
#31 pashko 27.05.2010, 18:23
Цитую bigfan:
Чекайте, а то не до цієї статті вже було близько 100 коментарів?


Нєа, 100 коментарів до статті про свободу слова.
Цитата
 
 
#30 bigfan 27.05.2010, 16:34
Чекайте, а то не до цієї статті вже було близько 100 коментарів?
Цитата
 
 
#29 pashko 07.05.2010, 21:49
Петро333, слідкуй за язичком.
Цитата
 
 
#28 Баба Лазаручка 06.05.2010, 09:26
Зато наш ксьонз добре відправляє на гробах :-* .
Цитата
 
 
#27 Drovosek 05.05.2010, 20:26
Щось мовчать захисники, мабуть святкують перемогу

Вони запутались
Цитата
 
 
#26 bigfan 05.05.2010, 19:34
Цитую pashko:
Цитую Петро333:
Чому ти борець за демократію видалив мій комент??? Покажи будь-ласка народу факти злодіяння о.Василя, і чому ти мене злодієм? Пашечька цю тему закриєш хіба що разом із своїми коментарями, і буть певен що ти ше будеш просити вибачення за свою брехню.


Видалив, бо там була нецензурна лексика. Та й взагалі, слідкуйте за своєю мовою.

Щось мовчать захисники, мабуть святкують перемогу
Цитата
 
 
+2 #25 pashko 04.05.2010, 21:50
Цитую Петро333:
Чому ти борець за демократію видалив мій комент??? Покажи будь-ласка народу факти злодіяння о.Василя, і чому ти мене злодієм? Пашечька цю тему закриєш хіба що разом із своїми коментарями, і буть певен що ти ше будеш просити вибачення за свою брехню.


Видалив, бо там була нецензурна лексика. Та й взагалі, слідкуйте за своєю мовою.
Цитата
 
 
+5 #24 bigfan 03.05.2010, 14:28
Цитую Белла:
Ухач Пашко не займайся дурощами. Дуже сумно стає за таких "журналістів" може ти мало заплатив викладачам що вони тебе мало доброго навчили, і чи тобі багато заплатили щоб, ти займався брехнею. Дуже образливо стає коли за плечима вченого, розумного отця Василія прожите життя, а хтось старається обливати брудом. Краще було б тобі прочитати написану книгу, може чогось доброго навчитися. І ще чого тобі писати про Кутецьку церкву, якщо маєш свою на Горі, в якій тоже є проблеми... Ти ще думаш спілкуватися з отцем? Насамперед ніж писати брехню потрібно було поспілкуватися з отцем. Хто скажіть не знає людей... які мають унікальну здатність отруювати життя інших своїми словами, вчинками. Ворожнечість - це хвороба, в основі якої сидить "жаба". От і "жаба" постійно мучить і давить людей. Ті люди шкодять іншим. Вони знаходять і використовують можливість щоб дискредитувати когось. Всім не догодиш. Люди добрі заспокойтеся, спіть спокіно і не переживайте за церковні гроші.

Цікаво. Я також додам свою об'єктивну думку раз таке діло. о.Василя якщо я не помиляюсь спочатку "попросили" з Гори, потім з Котівки. За що питається, такий високо-вчений святий чоловік, тим більше люди на початку горою стояли за панотця. А все за гроші. На горі пам’ятаю роками стояла риштовка під іконостас, гроші збиралися, пожертви вносилися регулярно а толку не було. Я вже не кажу про інші роботи. Прийшов о.Ігор і іконостас буквально за місяці вже стояв, нова апаратура, опалення, лавки, бруківка і багато іншого, все не згадаєш. За о. Ігоря Середи роботи не припиняються також, дах поміняли, іконостас оновили, лавки зробили, нічне освітлення, і це незважаючи на злу тітку кризу. Не хочу судити, але різниця як на мене очевидна. Схожа історія і з Котівською церквою. Постійні сварки за касу, замовчування, невдоволення. А тепер декілька слів за Кутецьку церкву. Не секрет що парафія в неї велика, і хоча я не часто буваю там але якісних суттєвих змін я не бачу, хіба що оцинкували старовинний дах, чого робити не можна було категорично, все ж таки історична пам’ятка. Тому закономірно у людей виникають підозри і питання, на що ж ідуть церковні, тобто людські гроші? А у відповідь чуємо погрози і застереження. Думаю жаба тут нікому не винна.
Цитата
 
 
-4 #23 Петро333 02.05.2010, 20:37
Чому ти борець за демократію видалив мій комент??? Покажи будь-ласка народу факти злодіяння о.Василя, і чому ти мене злодієм? Пашечька цю тему закриєш хіба що разом із своїми коментарями, і буть певен що ти ше будеш просити вибачення за свою брехню.
Цитата
 
 
+2 #22 user 29.04.2010, 12:36
Цитую капуста:
Проблема полягає в слідуючому : Чи є гроші згідно книги ре єстру в наявності в скарбника церкви ВОЗДВИЖЕННЯ ІЖИВОТВОРЯЩЕГО ХРЕСТА ГОСПОДНЬОГО чи НЕМАЄ ? ПОТРІБНО передати гроші незалежному скарбнику нової двацятки і тоді питання буде вирішено . ПЕРЕДАЧІ і звіту перед громадою не ХОЧЕ сам священник о. ВАСИЛЬ .

Цим і сіє ворожнечу між людьми
Цитата
 

Додати коментар