Копичинці - інформаційно-розважальний портал міста

Хто на сайті?

На даний момент 18 гостей на сайті

Реклама

Страсна п’ятниця: скорботний день смерті Христа

Це особливий день в році. День скорботи та жалю. Ідучи до плащаниці (яку виносять в цей день, як символ того, що Ісуса було вбито та покладено до гробу), відчуваєш, що навіть сама природа та й люди інші в цей день. В центрі міста на диво тихо, не лунає жодної музики з автівок, а поодинокі люди, які прогулюються містом, не надто радісні і веселі.

Це один день в році, коли не відправляється Служба Божа, найскорботніший день для всіх християн східного обряду, день, коли вбили Бога.

У всіх трьох храмах східного обряду нашого міста виставлено плащаницю. Храми будуть відкриті фактично весь день, щоб люди змогли вклонитись вбитому Ісусу, котрий через 3 дні, у неділю воскресне.Храми відкриті навіть вночіВарта Божого гробу - молоді хлопці та дівчатаНезважаючи на вечір у храмі людно

На згадку про наказ Пілата поставити біля Божого гробу варту у храмах існує певна традиція. В Тернополі біля плащаниці стоять пластуни, у нас це просто молоді хлопці та дівчата у національних строях (у церкві св. Миколая). Раніше стояли соколи, проте зараз з певних причин вже не стоять.

Відвідавши храм, дійсно відчуваєш певний жаль в душі. Незважаючи на досить пізній час мого відвідання церкви, тут все-таки людно. Мабуть, пам'ятає ще український народ, що Ісус вмер і за нього.

Ось дещо з історії та традицій цього дня.

Віруючі люди в цей день нічого не їдять до виносу плащаниці з вівтаря на середину церкви. Повернувшись з церкви, родина звичайно сідає за стіл обідати. Обід у Страсну п'ятницю – пісний, навіть риби їсти в цей день не можна. Здебільшого обходяться городиною: капустою, картоплею, огірками.

Ні шити, ні прясти в Страсну п'ятницю не можна. Великий гріх рубати дрова або що-небудь тесати сокирою. Колись наші господині в селах робили в цей день дві роботи: пекли паски (зазвичай це і робили саме у Страсну п'ятницю) та садили капусту – вважалося, що це робити можна, не гріх. За народнім віруванням, в Страсну п'ятницю не можна співати – гріх.


Коментарі:

Коментарі  

 
#2 Boduk 26.04.2008, 11:20
Ну щось треба було робити...

Дійсно, музики поменшло.

А так то добре, що є кому захищати гріб.
Цитата
 
 
#1 мить 26.04.2008, 02:19
А чому можна садити лише капусту? :sigh:
Цитата
 

Додати коментар